Ocieplanie elewacji

Ciepły dom to w naszym klimacie podstawa spokojnej egzystencji, warunki zewnętrzne wymagają zastosowania wszelkich możliwych zabezpieczeń, aby mury budynków, w okresie już od września do niemal maja, były zabezpieczone przed chłodami i nie traciły temperatury wewnętrznej. Wybór materiałów i metody ocieplenia domu to jeden z ostatnich etapów budowy czy remontu, warto jednak zadbać, aby wykonany został z należytą starannością, bowiem od tego zależy czy w przyszłości nasze ”M” będzie ciepłym gniazdkiem, nie generującym nadmiernych kosztów eksploatacyjnych.

Rodzaje ocieplenia.

Do najpopularniejszych materiałów, wykorzystywanych podczas ocieplania elewacji budynków mieszkalnych, należą styropian i wełna mineralna. Styropian, w grubościach 8cm lub 10cm, jest fabrykatem powszechnie stosowanym i znajdującym uznanie ze względu na brak wrażliwości na działanie wilgoci i jednocześnie niezwykle efektywną ochronę murów budynków przed utratą ciepła wewnętrznego. Dodatkowym atutem tego typu rozwiązania są relatywnie niezbyt wysokie koszty związane z wykonaniem docieplenia elewacji.

Równie często wykorzystywanym materiałem izolacyjnym jest wełna mineralna, posiada ona parametry termoizolacyjne zrównujące ją ze styropianem oraz ważna zaletę – elastyczność, co ułatwia jej aplikację w przestrzeniach przyokiennych i innych trudno dostępnych fragmentach budynku, jak na przykład wszelkiego rodzaju zagłębienia. Niestety wełna mineralna charakteryzuje się niską odpornością na działanie wilgoci, pod jej wpływem traci właściwości termoizolacyjne i staje się podatna na rozwój w swojej strukturze grzybów i pleśni.    

Ponieważ wybór właściwego sposobu i materiałów do ocieplenia domu to zadanie niełatwe i wymagające doświadczenia, najlepiej jest zlecić je wyspecjalizowanej firmie, zajmującej się dociepleniami elewacji i spokojnie czekać nadejścia kolejnej zimy.